Diwali 2023: ଲିଚୁ ଲାଇଟ ନୁହେଁ ଏଥର ଘରକୁ ଆଣନ୍ତୁ ମାଟି ଦୀପ, ଆପଣଙ୍କ ଅପେକ୍ଷାରେ…

 

News18 Local

କଟକ: ଆଗକୁ ଆସୁଛି ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳି । ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ଏହି ପର୍ବକୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି ଦିନ ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କୁ ଦୀପ ଦାନ କରି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବାର ବିଧି ମଧ୍ୟ ରହିଛି  ।

Diwali 2023: ପୂଜା ପରେ ମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ସହ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏମିତି ଭୁଲ, ଆର୍ଶୀବାଦ ବଦଳରେ ମିଳିବ ଅଭିଶାପ !

କଥାରେ ଅଛି ଦୀପ ହେଉଛି ଜ୍ଞାନ,ଆଲୋକ, ଭୟନାଶକ ଏବଂ ବିପତ୍ତି ଓ ଅନ୍ଧକାର ବିନାଶର ପ୍ରତୀକ। ତେବେ ଦୀପାବଳୀକୁ ଆଲୋକର ପର୍ବ କୁହାଯାଏ ସେଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ବଜାରରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଦୀପ ଆଣି ଘର ସଜେଇ ଥାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏବେ ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ଲିଚୁ ଲାଇଟର ଚାହିଦା ବଢିଛି । ମାଟିର ଦୀପ ପ୍ରତି ଭଲ ପାଇବା କମି ଗଲାଣି l ଆଉ ଘରେ ଦେଖିବା କୁ ମିଳୁନି ମାଟିର ଦୀପ l

ମହାଭାରତର ମହାନ ଯୋଦ୍ଧା ଅଭିମନ୍ୟୁଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ପିତା କିଏ? କାହାର ଥିଲେ ସେ ପୁତ୍ର

ମହାଭାରତର ମହାନ ଯୋଦ୍ଧା ଅଭିମନ୍ୟୁଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ପିତା କିଏ? କାହାର ଥିଲେ ସେ ପୁତ୍ର

ଆଗରୁ ଘରେ ଘରେ ମାଟିର ଦୀପ ଲାଗେ ଏବେ ଆଉ ଦେଖିବା କୁ ମିଳୁନି । ଏବେ ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗ ର ଲାଇଟ୍ ଘରେ ଘରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା କୁମ୍ଭାର ପେଟରେ ନାତ ମାରୁଛି ଏ ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ଭେରାଇଟି ଲାଇଟ୍ l ଯାହାଫଳରେ ଦୀପ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା କୁମ୍ଭାର ମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ମାନ୍ଦା ହେବାକୁ ବସିଛି । ଯଦି ଲୋକମାନେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଦୀପ କିଣନ୍ତେ ହୁଏତ ଏମାନଙ୍କ ଜୀବିକା ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରହାର ପଡ଼ନ୍ତାନି । ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଭଲ ଦୀପାବଳି ପାଳନ କରି ପାରନ୍ତେ । (ରିର୍ପୋଟ: ସରୋଜ ବାରିକ)

ନ୍ୟୁଜ୍ ୧୮ ଓଡ଼ିଆରେ ବ୍ରେକିଙ୍ଗ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ପଢ଼ିବାରେ ପ୍ରଥମ ହୁଅନ୍ତୁ| ଆଜିର ସର୍ବଶେଷ ଖବର, ଲାଇଭ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଅପଡେଟ୍, ନ୍ୟୁଜ୍ ୧୮ ଓଡ଼ିଆ ୱେବସାଇଟରେ ସବୁଠାରୁ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଓଡ଼ିଆ ଖବର ପଢ଼ନ୍ତୁ ।
କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଯଦିଓ ଏହି ସମୟରେ 5G ବଜାରକୁ ଆସିଛି, ଆମେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଆମର ଯୋଜନାକୁ ମହଙ୍ଗା କରିବୁ ନାହିଁ । ଆମ ପାଇଁ ଆମ ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ କେହି ବଡ଼ ନୁହଁନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଆମର ସେବାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ଜାରି ରଖିବୁ

  • First Published :

Leave a Comment

Recent Post

Live Cricket Update